Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için 7/24 bizi arayabilirsiniz.

 Veri, sisteme dış donamım araçları ile dışarından yüklenen ya da girilen her türlü bilgidir. Sistemler arasında verilerin düzenlenmesi arasında farklılıklar vardır. Bazı veri düzenlemeleri de standart özelliktedir. Standart olma özelliği ile farklı firma kullanıcıları tarafından da kullanabilme özelliği mevcuttur. Ancak genel anlamda her bir ticari uygulama verileri kendine özel bir uygulama ile kullanmaktadır. Bu durum verilerin kullanıldıkları uygulamaları özgünleştirmektedir. Veri düzenleme uygulamalarında birçok standart mevcuttur.

Edı ve Xml standartları B2B esntegrasyonunda en çok kullanılanların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra endüstri standarttı ile aynı sektörde bulunan ortakların ortak bir dil kullanmasına olanak sağlamaktadır. Örnek verilecek olursa bir arkadaşınıza ya da ailenizden birine e mail ortamında bir fotoğraf gönderdiğinizde arkadaşınız ya da aile bireylerinden biri bu fotoğrafı sorunsuz bir şekilde görebilecektir. Bunun nedeni fotoğrafın görüntülenmesini sağlayan uzantıların standart kullanım uzantıları olmasından dolayıdır.

 Geçmiş zamanda bir Mac bilgisayarda bir dosya açıp onu bir PC’ye göndermek istenseydi o gönderilmek istenen dosya açılmayacaktı. Ancak son yıllarda masaüstü yazılım geliştiricileri tarafından ortaya çıkartılan birçok veri uygulamaları nedeni ile artık bu sorunlarla karşılaşma durumu çok fazla görünmemektedir. Ancak az da olsa bu sorunlarla karşılaşan kesimler mevcuttur. Uygulama geliştiriciler veri projeleri için oldukça titiz çalışmaktadırlar. Çünkü uygulamalar arası düzensizlik birçok verinin kaybedilmesine neden olabilmektedir. İşte bu tür uyumsuzluklar ile baş edebilmek için B2B standartları ortaya çıkmıştır. 1970’li yıllarda ortay çıkan ve dünya çapında yaygın olarak kullanılan ilk B2B standarttı EDI (Elektronik Data Interchange)’dir. Yaygınlaşan bir diğer veri şablonu uygulama standarttı XML’dir. Bu standart, 1990’ların sonların ortaya çıkmış ve oldukça yaygınlaşmıştır.

 Yalnızca veri düzenleme uygulamalarından EDI ve XML’den bahsedilse de bir çok veri düzenleme uygulaması mevcuttur. Veri düzenleme uygulamalarının en başlarında her ülkede farklı bir EDI standarttı kullanılmaktaydı. Ancak zamanla tüm dünya yalnızca iki standartta yöneldi. Bunlardan ANSI X 12 Kuzey Amerika’da yaygınken EDIFACT Asya ve Avrupa’da yaygınlık kazanmıştır. Bu uygulamalardan XML uygulamaları tüm dünyanın kullanımına uygun hale getirildi. En yaygın kullanılan bir diğer veri düzenleme standartları RosettaNet, Cıdx, Spec2000 ve Gusi’dir. Ancak genel anlamda küresel anlamda veri düzenleme standartları ortak kullanım haline getirilmiştir.