Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için 7/24 bizi arayabilirsiniz.

TEZ NASIL HAZIRLANMAKTADIR ?

Üniversite öğrencileri tarafınca hazırlanan tezlerin konuları her zaman farklılık göstermektedir. Tezler genellikle hali hazırda duran bir konuyu, kendi düşünce gücümüz ve de farklı fikirler ile ele alınarak yazılım gerçekleştiren türlerden olmaktadır. Tez hazırlama süreçlerinde aktiflik sağlayan, üniversite okuyan öğrenciler olmaktadır. Fakülte öğrencileri genelde bitirme tezi sunumu üzerine de yoğunlaşmaktadırlar. Tez hazırlatılmaları son yıllarda olmaya başlamaktadır. Okulu bitmeden iki ve ya üç ay evvel önceden bu konu üzerine çalışan öğrenciler aynı zamanda sunumunu da yapmaktadırlar. Tez değerlendirmelerinin yapılması için sunumlarında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hazırlanması kadar uzunca bir süre devam etmeyen sunumlar en fazla yarım saat sürmektedir. Tez hazırlatılmasının ince ayrıntıları ve düşünceleri öğretmenler tarafınca bilinmektedir. Tez sunumları gerçekleşmeden hemen öncesinde bilirkişiler tarafından bilgi alınması, tezin onaylanmasında etkili olmaktadır.

TEZ SAVUNMASI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR ?

Danışman tarafından alınan ve üzerine iki ay boyunca durulan konu hakkında çeşitli yerlerden araştırmaların yapılması gerekmektedir. Özellikle geçmiş dönemlerde yazılan tez örneklerini incelemek çok daha faydalı bulunmaktadır. Tez yazılma amacı yeniliklere pencere açmak olmaktadır. Ortaya konulan yeni fikirleri, tartışmak adına tez savunması sunumu yapılmaya devam edilmektedir. Hazırlanan tezlerin onaylanabilmesi için çok fazla titiz çalışmak gerekmektedir. Ele alınan konu üzerinden tez hazırladıktan sonra, sunumunu gerçekleştirmek için danışman tarafından sadece 30 dakika gibi bir zaman verilmektedir. Zamanın orta karar belirtilmesindeki nedenlerden bir tanesi de dinleyici ve de onaylamak üzere izleyen jürilerin çok fazla boğulmamasını sağlamak olmaktadır. Bunun ile beraber olarak, zamanın kısa tutulması sunumu gerçekleştiren öğrencinin kafasının çok fazla başka yerlere kaybolmamasını sağlamak olmaktadır.

TEZ SAVUNMASINA HAZIRLANMAYI BİLMEYEN BİRİNİN NASIL DAVRANMASI VE DE NELER YAPMASI GEREKMEKTEDİR ?

Bir çok öğrenci tarafından bitirme tezi hazırlanmaktadır. Fakat, tez hazırlamayı herkes bilmemektedir. Bu neden ile bilmeyen bir öğrencinin ilk yapması gereken kendisine bir yol haritası belirlemek olmaktadır. Gerekli konuların araştırmasını yapmaya başlamadan önce danışanlardan yardım alınması da faydalı bulunmaktadır. Tezlerin beraberinde birde tez savunması hazırlama gerekmektedir. Tez savunmasının süresinin genelde kısa tutulması gerekmektedir. Bunun amacı onaylanma aşamasında etkili bulunmaktadır. Uzunca bir süre hazırlanan tezlerin, savunması gerçekleşirken ilk önce giriş hazırlanmalı ve aktarımların doğru bir dil ile geçmesi gerekmektedir. Hemen sonrasında ise gelişme bölümünden ilerleyerek anlatımlara devam edilmektedir. Sunumların anlatımı slaytlar ile de kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda slaytlara yer verilmesi zaman açısından da faydalı olmaktadır.

TEZ SAVUNMASINDA EN ETKİLİ ÇÖZÜMLER NELER OLMAKTADIR ?

Günümüzde gerçekleşen tez yazılarının içerisinde yer verilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bu neden ile beraber ayrıntılara önem verilmesi, puan alımlarını da etkilemeye devam etmektedir. Bu konu üzerine çok fazla başarı sahibi olunması için, tez savunması örnek olarak alınması gerekmektedir. Bazı tezlerin çok fazla beğenilmesi ile beraber yeni hazırlayacak olan bireylere, ışık tutma ve de örnek olma durumları söz konusu olmaktadır. Bu sebep ile başlayan sürelerin sonunda her zaman başarılar elde edilmektedir. Tez hazırlama girişiminde bulunmak genelde, yüksek lisans eğitimini tamamlamak amacı ile yapılmaktadır. Ve de hazırlanan tezlerin etkili olabilmesi, aynı zamanda iyi puanlar alınabilmesi için kurallara uyumluluk göstermek gerekmektedir. Tüm bunlara ayak uydurulduğu takdirde, lisans bitirme tezinden yüksek puan alımı gerçekleşerek bir yenisini hazırlamak zorunda kalınmamaktadır. Ancak, tez savunma sunumlarında yer alan hocaların ve jürilerin ilgi odağı olunması için çabalanmaktadır.