Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için 7/24 bizi arayabilirsiniz.

TEZ NEDİR VE NASIL HAZIRLANMAKTADIR ?

Tez araştırmalar dahilinde tartışmalar ve de bulgular doğrultusunda yeni fikirleri ya da önerileri beyan etmektedir. Aynı zamanda, tez hazırlama merkezleri okuyucularına ulaştırmak istediği konu kapsamında, kendilerine özgü görüşlerini, amaç ve de dileklerini içeren ayrıca araştırmacının yardım aldığı kişi ve ya resmi firmaların teşekkürlerini sunduğu bir önsöz oluşturmaları gerekmektedir. Tez yazımında konu başlıklarının uzun olmamasına dikkat edilme durumu söz konusu olmaktadır. Konu başlıkları olabildiğince yalın bir anlatım uygulanmasını önerilmektedir. Aynı zamanda mümkün olduğunca kısa ve net cümleler kurulması sağlanmaktadır. Tez yazımında anlatılan nokta dahilinde, üçüncü bir şahıs katılarak anlatım basit bir biçimde kullanılmalıdır. Kısa ve öz cümleler kullanılarak yeniliklere sebebiyet verilmesi söz konusu olmaktadır. Bu şekilde devam edilerek yeni yorumlarda yer alabilmek her zaman için ön planda tutulmaktadır. Tezin yazılma amacı, düşünce yapısını genişletmek için yazılmaya devam edilmektedir.

TEZİN AMACI NEDİR ? YAZILAN NİTELİKLERİ NASIL OLMALIDIR ?

Tezin amacı ; tez yazan adayların kendilerine özgü araştırmalar yazabilme yeteneğini kazandırdıklarını göstermelidir. Ayrıca, yaptıkları araştırmalar sayesinde bilime faydalı katkılar sağlanmalıdır. Bu neden ile iyi bir tez, aynı amacı kovalayan bir makale gibi olması gerekmektedir. Bunun ile beraber, tez danışmanlık şirketleri yazılan tezlerin net ve de anlaşılır olmasının yanında kısa ve öz bir yazılım olmasına önem göstermektedirler. Adaylara tez yazılımında önemli olan nitelikler göz önünde bulundurularak, niteliklere uygun bir tez ortaya çıkarmaları istenmektedir. Öncelikle, tez yazımında, mantık, zeka, açıklık ve bütünlük olmak zorundadır. Hemen sonrasında ise ; düzen kolaylık, ritim güç ve tutarlılık olması gerekmektedir. Haricinde doğallığın, sadeliğin zarafetin ve hareketliliğin ön planda görülmesi tercih edilmektedir. Bu sayede, niteliklerin dikkat ile alınması dahilinde ortaya iyi bir tez çıkması sağlanmaktadır.

TEZ YAZIMINDA KAĞIT KULLANIMI VE YAZI DÜZENİ NASIL OLMALIDIR ?

Tez yazımlarında bitirmesi gereken birçok nitelik bulunmaktadır. Bunun ile beraber, tez danışmanlık firmaları adaylarının belirttiği nitelikler doğrultusunda hatasız ve de doğru yazım tezler elde edilmektedir. Öncelikle tez yazımı yapılacak kağıdın A4 boyutunda olması şart koşulmaya devam etmektedir. Son hali olarak 210 x 290 mm ölçülerinde olması gerekmektedir. Kağıtların en az 80 ve en fazla 100 gr. ağırlığında olmak zorundadır. Ayrıca, tez yazımı yapılacak kağıdın kenarlarında ise saf taraf 4 cm olmak zorundadır. Bunun ile beraber diğer kenarlarında 2.5 cm aralık bırakacak kalan boş alan yazım için kullanılmaya devam etmektedir. Kağıtların sadece ön yüzünü kullanmak ve arka yüze yazım yazılması durumu daha verimli çalışmaya destek olmaktadır. Aynı zamanda ölçülerin dışına çıkılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Paragraflara 1 cm önde başlanmalı ve satır aralıklarını ise iki satır aralığında bırakılması gerekmektedir.

TEZ HAZIRLANIRKEN DESTEK OLACAK DANIŞMANLAR HANGİ FİRMALAR TARAFINDAN TEMİN EDİLİR ?

Günümüzde gerçekleşen tez bitirme çalışmalarında, her zaman yönlendirici ve de destek verici danışmanların olması gerekmektedir. Bu sebep ile birlikte, kolaylık sağlama amacı güden yetkili firmalar bulunmaya devam etmektedir. Aynı zamanda, tez danışmanlığı sağlayan firmaların en büyük özelliklerinden biri de yön verici konumda bulunması olmaktadır. Tez hazırlayan fakülte öğrencileri ve de bireylerin fayda sağlayabileceği firmalar aşağıdaki gibi yer almaktadır.