Günümüzde her türlü veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Geçmişten günümüze bir takım analizleri yapıp rapor halinde sunabilmek için birçok sektör bu verileri kullanmaktadır. Verilere daha çok başta finansal, sigorta, satış ve pazarlama gibi sektörler olmakla birlikte daha birçok sektörde de ihtiyaç duyulmaktadır. Firmalar bu verileri kullanarak geleceğe ilişkin stratejilerini geliştirerek yeni yatırım araçları oluşturmaktadır. Bu nedenle firmalar bu verilere çok ihtiyaç duymaktadırlar.

Bazı firmalar verileri kendi bünyelerinde tutarak bu verileri kullanmaktadır. Genellikle kendi verilerini kullanan firmalar çok uzun bir geçmişe sahip olan işletmelerdir. Çok uzun yıllar kendi verilerini tutup bu verileri işleyerek işletmenin gelecekteki kararlarını kendileri verebilecek veri deposuna sahiptirler. Ancak yeni açılan işletmelerde hiç bir veri bankası bulunmamaktadır. Bu gibi yeni açılan işletmelerde bir takım veri ihtiyaçları olmaktadır. Bu işletmeler ise veri ihtiyaçlarını veri sağlayan veri şirketleri sayesinde sağlamaktadırlar.

Günümüzde veri sektörleri önem kazanmış ve hızla gelişmektedir. Yaşadığımız teknoloji çağında hemen hemen her işletmenin ya da bir bireyin veri ihtiyacı olmaktadır. Bu verileri temin etmek için birçok veri büroları açılmıştır. Örneğin tez hazırlayan veri büroları hemen hemen her sektörde büyük bir veriye ihtiyaç duymaktadır. Tez her bölümdeki üniversite öğrencilerine hitap ettiği için hemen hemen her konuda veri depoları bulunmaktadır. Tez hazırlayanlar da bir çeşit veri şirketi olarak düşünülebilir. Tez hazırlayanların ellerinde büyük bir veri depoları bulunmaktadır. Ellerinde bulunmayan verileri ise veri sunana bir takım diğer veri şirketlerinden temin edebilmektedirler.

Örneğin herhangi bir finansal konudaki hazırlanacak olan tez için geçmiş dönemlere ait verilere eğer tezi hazırlayanın elinde yoksa finansal hizmet veren firmalardan temin edebilmektedir. Bunun gibi hemen hemen her sektörde veri sağlayabilecek kuruluşlar bulunmaktadır. Bu nedenle veri günümüzde en değerli bilgi olarak karşımıza çıkmıştır. Veri ihtiyacı ile birlikte birçok veri şirketleri ve veri büroları ortaya çıkmıştır. Hemen hemen her konuda veri bulmak günümüzde bu veri şirketleri ve veri büroları sayesinde çok kolay bir hale gelmiştir. Veri depolarına her geçen gün yeni veriler eklenerek sürekli güncel halde tutulmaktadır.

Yazar Hakkında