Covid-19 Update: The paractice remains under open during the current pandemic

TEZ YAZMA VE HAZIRLAMADA AMAÇ NEDİR ?

Bazı öğrencilerden lisans bitirme tezi gibi çeşitli konularda içerikler oluşturması istenmektedir. Bunun nedeni ise, üniversite öğrenci olarak eğitim hayatının son yıllarında bulunmasından dolayı yıl sonu değerlendirme puanı olarak verilmesi sağlanmaktadır. Hazırlanan bitirme tezlerinin sonunda bir de tez savunma sunumu gerçekleşmektedir. Sunum içerisinde yer verilen mesajlardan bir tanesi de tez hazırlama nedir yanıtları olmaktadır. Tezin hazırlanmasında birden fazla amaç bulunmaktadır. Bunlardan ilki, yıl sonu puanını  yüksek almaya çalışmak olmaktadır. Hazırlanan tezler aynı zamanda, eğitim hayatı boyunca ne denli bir çalışma sisteminin oluştuğunu göstermeye yaramaktadır. Tez yazımının gerçekleşmesindeki bir diğer amaç ise eğitimciler tarafından, öğrencilerin araştırma becerisinin artması ve de başka konular üzerinde de bu kadar araştırmacı olmalarını sağlamak olmaktadır. Aynı zamanda, yapılan bunca araştırma sonucunda elde edilen sonuçların yıpranmışlığına dem vurulması ve de kendi fikirleri ile oluşum sağlayan durumların ilgi çekici olmasını sağlamak olmaktadır.

TEZ HAZIRLAMA KAPSAMINDA DESTEK ALINAN DANIŞMANLIKLARIN FİYAT ORTALAMASI NE ŞEKİLDE HESAPLANMAKTADIR ?

Bu konu üzerine yapılan çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Özellikle, tez hazırlama aşamasında olan ve de maddi durumu çok fazla olmayan bir öğrencinin akılında her zaman danışmandan destek alması durumunda karşılık olarak ne kadar ödemesi gerektiği sorusu bulunmaktadır. Ancak, öğrenciler birebir iletişim kurarak tez danışmanlığı kapsamında hizmet alımlarını gerçekleştirmiş olmaktadırlar. Tez danışmanlığı dahilinde hizmet veren bir birey, fiyat ortalamasını kelime  ve de sayfa sayısı gibi nedenlerden oluşturmaya devam etmektedir. Aynı zamanda, fiyatı etkileyen bir diğer durum ise araştırılması gereken konu başlığı olmaktadır. Bu gibi nedenlerden oluşum sağlayan fiyat değerlendirmeleri her zaman her cebe uygun bir biçimde oluşum sağlamaya devam etmektedir.

TEZ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ İLE TEZ DANIŞMANLIĞI YAPAN BİREYİN ARASINDAKİ UYUMUN NASIL OLMASI GEREKMEKTEDİR ?

Tez hazırlama aşamasında bulunan bir öğrencinin konu hakkında üst düzey bir bilgisi yoksa ve de geçmek adına iyi bir puan almak istiyorsa, mutlaka tez danışmanlığı hizmetlerinden yararlanması gerekmektedir. Bu neden ile beraber, gerekli araştırmalar yapmaya başlayarak, tez danışmanlık hizmetleri dahilinde tecrübeli iş birliğinin gerçekleştirmek istediğini belirtme durumunda kalmaktadır. Her konuda konuşulup anlaşıldıktan sonra, tez hazırlama aşamasına giriş yapılması gerekmektedir. Danışman tarafından ilk önce, gidişat değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Yapılan aşamalardan sonra konu ile ilgili etkileyici bir giriş yapılması gerekmektedir. Sonrasında ise yer verilen ve de dikkat edilmesi gereken konular arasında, alt başlıklarında ana başlıklar ile uyumlu olması gerektiği olmaktadır. Bu şekilde devam eden ilerlemelerin hemen ardından, yazım kurallarına ve de karşı tarafın anlayabileceği akıcı bir dilin olması gerekmektedir.

TEZ HAZIRLAMA DANIŞMANLIĞI SUNAN FİRMALAR HANGİLERİDİR ?

Günümüz yaşantısında tez danışmanlığı beraberinde hizmet vermeye devam eden yetkili firmalar bulunmaktadır. Var olan ve de faaliyet göstermekte olan firmalar tarafından sağlanan birden fazla avantajlı fırsatlar bulunmaktadır. Genelde, tez hazırlama merkezleri öğrenciler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Bu durumun nedeni ise, üniversite eğitim yıllarının son bulması ile beraber  fakülte bitirme tezinin hazırlanma durumu söz konusu olmaktadır. Bu neden il fayda sağlayan danışman firmaları aşağıdaki şekilde yer almaya devam etmektedir.

Şeklinde devam eden online site danışmanlıkları da bulunmaktadır. Öğrenciler ne şekilde hizmet almak istiyorlar ise o şekilde devam etmektedirler. Ancak, fiyat değerlendirmesinde hiçbir zorlu şart bulunmamaktadır.